S&S Cycle Top End Kit - 3.4375" Bore - 74" Big Twin '66-'84
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- O-ring style cylinder heads.
- Includes:
- • S&S Super Stock® Cylinder Heads
- • S&S Stock Bore Cylinders
- • Forged Pistons
- • Ring Sets
- • Wrist Pins
- • Manifold Clamps
- • Manifold Seals
- • Gaskets
- • Hardware
- Include a set of S&S Shovelhead-style cylinder heads, a pair of S&S stock bore cylinders (3-7/16" for 74" engines or 3-1/2" for 80"), forged 8:1 compression pistons complete with rings and wrist pins, manifold clamps, manifold seals, all required hardware, and gaskets
- Pistons are pre-fit to the cylinders, so there is no machine work to be done and very little down time
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 900097 |
|---|---|
| Package Height | 20.5 |
| Package Length | 27.25 |
| Package Width | 12 |
| Parts Unlimited # | 0903-1269 |
| Bore Size Imperial | 3.4375" |
| Brand | S&S Cycle |
| Compression Ratio | 8.0:1 |
| Displacement | 74" |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length (in) | 3-31/32" |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1966 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Fat Bob FXEF |
| 1979 | Harley-Davidson | 1200 Low Rider FXS |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Super Glide FXE |
| 1966 - 1978 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1970 - 1977 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1971 - 1978 | Harley-Davidson | FX Super Glide |
| 1974 - 1978 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1977 - 1978 | Harley-Davidson | FXS Low Rider |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].