S&S Cycle Top End Kit - 3.500" Bore - 80" Big Twin '79-'84
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- High flowing ports and 0.590" lift capacity of the cylinder heads allow for improved performance and easy high lift camshaft installation.
- Includes:
- • S&S Cast Iron Cylinders
- • S&S Super Stock® Cylinder Heads
- • Forged Pistons
- • Rings
- • Wrist Pins
- • Manifold Clamps
- • Maniflod Seal
- • Gaskets
- • Hardware
- Include a set of S&S Shovelhead-style cylinder heads, a pair of S&S stock bore cylinders (3-7/16" for 74" engines or 3-1/2" for 80"), forged 8:1 compression pistons complete with rings and wrist pins, manifold clamps, manifold seals, all required hardware, and gaskets
- Pistons are pre-fit to the cylinders, so there is no machine work to be done and very little down time
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 900098 |
|---|---|
| Package Height | 20.5 |
| Package Length | 27.25 |
| Package Width | 12 |
| Parts Unlimited # | 0903-1270 |
| Bore Size Imperial | 3.500" |
| Brand | S&S Cycle |
| Compression Ratio | 8.0:1 |
| Displacement | 80" |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length (in) | 4-1/4" |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1981 - 1982 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide FLH |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Heritage FLH |
| 1983 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1978 - 1984 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1980 - 1982 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1983 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1984 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
| 1980 - 1983 | Harley-Davidson | FLT Tour Glide |
| 1981 - 1983 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1980 - 1982 | Harley-Davidson | FXB Sturgis |
| 1983 | Harley-Davidson | FXDG Disc Glide |
| 1981 - 1984 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1981 | Harley-Davidson | FXEF Fat Bob |
| 1982 - 1983 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1983 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1980 - 1982 | Harley-Davidson | FXS Low Rider |
| 1983 - 1984 | Harley-Davidson | FXSB Low Rider - Belt |
| 1980 - 1984 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | Fat Bob FXEF |
| 1979 | Harley-Davidson | Low Rider FXS |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | Super Glide 80 FXE |
| 1982 - 1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 1980 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].