S&S Cycle Piston Kit - Low Compression - 74" Stock Motor - Standard
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- For 74" stock big twin motors
- Forged pistons for superior strength
- Piston kits include set of pistons, rings, wristpins, and clips
- Wrist pin deck height 1.436"
- Made in the U.S.A.
- Require the use of connecting rods with a rod length of 7.440"(standard length OEM #24281-74A); use of earlier connecting rod with rod length of 7.470"(OEM #24281-41A) will result in a slight increase in the compression ratio of about one-halfpoint, and may also result in clearance problems (check all piston to cylinder head clearances carefully when using early style rods).
| Vendor Part Number | 1065495 |
|---|---|
| Package Height | 4.52 |
| Package Length | 9.05 |
| Package Width | 4.72 |
| Parts Unlimited # | 0910-1918 |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Oversize - Imperial | Standard |
| Bore Size Imperial | 3.4375" |
| Brand | S&S Cycle |
| Compression Ratio | 8.0:1 |
| Displacement | 74" |
| Piston Material | Forged |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length (in) | 3-31/32" |
| Type | Low Compression |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1965 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Fat Bob FXEF |
| 1979 | Harley-Davidson | 1200 Low Rider FXS |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Super Glide FXE |
| 1958 - 1964 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1965 - 1980 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1948 | Harley-Davidson | FL |
| 1958 - 1964 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1970 - 1977 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1980 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1971 - 1978 | Harley-Davidson | FX Super Glide |
| 1974 - 1978 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1977 - 1978 | Harley-Davidson | FXS Low Rider |
| 1949 - 1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1941 - 1947 | Harley-Davidson | Knucklehead FL |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].