S&S Cycle T143 Long Block Engine - Wrinkle Black and Chrome - Touring
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Not for twin cooled models.
- Not recommended for trike models.
- Requires oil line installation kit.
- Fits in stock chassis, no cutting or frame modifications necessary
- S&S B3 cylinder heads CNC-machined with two-bolt exhaust flanges
- S&S 635 easy-start gear drive cams and 1.725:1 rocker arms for .674" total lift
- S&S Super Stockâ„¢ T2 crankcases with reed breather valve three-piece flywheels
- S&S high-flow oil pump and cam cover
- S&S premium high-performance tappets
- Made in the U.S.A.
- Does not include carb/intake or ignition system. Must be purchased separately
- T143-specific or custom exhaust required.
- Oil line installation kit required.
Not Legal For Sale Or Use In California On Any Pollution Controlled Motor Vehicle or Carb Compliant.
| Vendor Part Number | 3100548A |
|---|---|
| Package Height | 20 |
| Package Length | 26 |
| Package Width | 24.5 |
| Parts Unlimited # | 0901-0236 |
| Bore Size Imperial | 4.425" |
| Brand | S&S Cycle |
| Color/Finish | Wrinkle Black |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Displacement | 143" |
| Model | T-Series |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length (in) | 4.625" |
| Type | Long Block |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2007 - 2016 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2007 - 2016 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRSE3 Screamin Eagle Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2007 - 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2007 - 2016 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2014 - 2016 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2010 - 2016 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXSE2 CVO Street Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHXSE3 CVO Street Glide |
| 2007 - 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].