S&S Cycle T143 Long Block Engine - Wrinkle Black and Chrome - Dyna
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Fits in stock chassis, no cutting or frame modifications necessary
- S&S B3 cylinder heads CNC-machined with two-bolt exhaust flanges
- S&S 635 easy-start gear drive cams and 1.725:1 rocker arms for .674" total lift
- S&S Super Stockâ„¢ T2 crankcases with reed breather valve three-piece flywheels
- S&S high-flow oil pump and cam cover
- S&S premium high-performance tappets
- Made in the U.S.A.
- Does not include carb/intake or ignition system. Must be purchased separately
- T143-specific or custom exhaust required.
- Oil line installation kit required.
Not Legal For Sale Or Use In California On Any Pollution Controlled Motor Vehicle or Carb Compliant.
| Vendor Part Number | 3100883A |
|---|---|
| Package Height | 20 |
| Package Length | 26.5 |
| Package Width | 24.5 |
| Parts Unlimited # | 0901-0249 |
| Bore Size Imperial | 4.425" |
| Brand | S&S Cycle |
| Color/Finish | Wrinkle Black |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Displacement | 143" |
| Model | T-Series |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length (in) | 4.625" |
| Type | Long Block |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2012 - 2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2006 - 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 - 2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007 - 2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2008 - 2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDFSE CVO Dyna Fat Bob |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDFSE2 CVO Dyna Fat Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2007 - 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDSE Screamin Eagle Dyna |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDSE2 Screamin Eagle Dyna |
| 2006 - 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | Low Rider FXDL |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].