Eastern Motorcycle Parts Bearing Spacer without Flanges - 3/4" ID - 4.81"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- OEM-style replacement spacers for most applications
- Made in the U.S.A.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Replaces Oem Part Numbers | 43608-00 |
|---|---|
| Vendor Part Number | A4360800 |
| Package Height | 1.01 |
| Package Length | 5.1 |
| Package Width | 1.01 |
| Brand | Eastern Motorcycle Parts |
| Parts Unlimited # | 0222-0474 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Raw |
| Color/Finish | Raw |
| Compatibility | OEM Compatible |
| Inside Diameter | 19,1 mm (3/4") |
| Inside Diameter Imperial | 3/4" |
| Inside Diameter Metric | 19.1 mm |
| Length Imperial | 4.81" |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
| Style | without Flanges |
| Type | Bearing |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2008 - 2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2000 - 2001 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 - 2005 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2000 - 2005 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 2000 - 2005 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDWG2 CVO Dyna Wide Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDWG3 CVO Dyna Wide Glide |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2000 - 2005 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2004 - 2005 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
| 2001 - 2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2003 - 2004 | Harley-Davidson | FXSTDSE Screamin Eagle Softail Deuce |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTSSE2 Screamin Eagle Softail Springer |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2000 - 2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 2000 - 2004 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2004 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2001 - 2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2004 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2000 - 2004 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2002 - 2003 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].