Eastern Motorcycle Parts Bearing Spacer without Flanges - 1" ID - 4.81"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- OEM-style replacement spacers for most applications
- Made in the U.S.A.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Replaces Oem Part Numbers | 43517-00 |
|---|---|
| Vendor Part Number | A4351700 |
| Package Height | 1.28 |
| Package Length | 5.5 |
| Package Width | 1.29 |
| Brand | Eastern Motorcycle Parts |
| Parts Unlimited # | 0222-0473 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Raw |
| Color/Finish | Raw |
| Compatibility | OEM Compatible |
| Inside Diameter | 25,4 mm (1") |
| Inside Diameter Imperial | 1" |
| Inside Diameter Metric | 25.4 mm |
| Length Imperial | 4.81" |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
| Style | without Flanges |
| Type | Bearing |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRSE3 Screamin Eagle Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRSEI Screamin Eagle Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRSEI2 Screamin Eagle Road King 2 |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2006 - 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
| 2007 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 - 2007 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDSE Screamin Eagle Dyna |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].