Legend Suspension AXEO Performance Front Suspension - 49 mm - +2"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- • This product is not designed for use with 21" or 23" front wheels.
- • Requires the use of Harley Davidson upper fork tubes OEM P/N 45500123 (24.31" long) or Drag Specialties P/N 0404-0505 (24.25"). Due to the nature of the design, this front end kit will raise the overall ride height of the motorcycle.
- • Does not fit '23-'25 FLHXSE/FLTRXSE/FLTRXSTSE.
- Performance spring rate delivers agile handling for aggressive riders without sacrificing comfort
- Specifically designed to retain factory ride height on FL touring models
- Improves cornering clearance and minimizes dragging floorboard and footpegs
- Improves ride quality, straight-line stability, high-speed cornering, and maneuverability
- Increases resistance to bottoming out on large bumps or potholes
- Threaded pre-load adjuster allows tuning for various rider weights and increased pre-load range
- Reduces front-end dive and improves front tire traction under aggressive braking
- Designed for optimum performance with all Legend's rear suspensions
- Includes two stock length mono-tube, dual chambered damper cartridges, and two top out springs
- Designed to be used with stock diameter front wheels
- Compatible with 21" and 23" wheels with the addition of a Legend Travel Limiting Kit (sold separately)
- P65 WARNING: Cancer and Reproductive Harm
| Vendor Part Number | 04140752 |
|---|---|
| Package Height | 5 |
| Package Length | 34 |
| Package Width | 10 |
| Brand | Legend Suspension |
| Parts Unlimited # | 0414-0752 |
| Color/Finish | Anodized |
| Fork Tube Diameter Metric | 49.00 mm |
| Height Adjustment Imperial | Extends 2.00" |
| Height Adjustment Metric | Extends 50.80 mm |
| Length Imperial | Two Inches Longer Than Stock |
| Material | Billet Aluminum |
| Model | AXEO Performance (+2") |
| Riding Style | Street |
| Style | Extended Fork Tubes |
| Type | Preload Adjustable Monotube |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014 - 2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2017 - 2025 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2014 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2014 - 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2014 - 2023 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2015 - 2022 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2022 - 2023 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2020 - 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2016 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 - 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 - 2023 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 - 2021 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2022 - 2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide Ultra FLHXU |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].