LA Choppers Replacement Air Filter - Red - LA Choppers/Affliction Air Cleaners - Dyna/Softail/Touring/Trike
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Replacement larger profile air filter element for original style LA Choppers Air Cleaner Assembly kits and Affliction Air Cleaners not using the new style low-profile air filter element
- Washable, reusable and pre-oiled
- Made in the USA
| Vendor Part Number | LAXXXFLG |
|---|---|
| Package Height | 2.92 |
| Package Length | 11.9 |
| Package Width | 9.1 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 1011-2052 |
| Color Family | Red |
| Color/Finish | Red |
| Features | Pre-Oiled |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Media Style | Pleated |
| Filter Shape | Round |
| Inside Diameter | 165,10 mm (6,50") |
| Inside Diameter Imperial | 6.50" |
| Inside Diameter Metric | 165.10 mm |
| Model | Affliction |
| Riding Style | Street |
| Style | Push-In |
| Type | Replacement |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2008 - 2016 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008 - 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2009 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 - 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2008 - 2016 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2014 - 2016 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2010 - 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2008 - 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2011 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].