LA Choppers Replacement Air Filter - Black - LA Choppers/Affliction Air Cleaners
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Replacement larger profile air filter element for original style LA Choppers Air Cleaner Assembly kits and Affliction Air Cleaners not using the new style low-profile air filter element
- Washable, reusable and pre-oiled
- Made in the USA
| Vendor Part Number | LAXXXFSM2 |
|---|---|
| Package Height | 7 |
| Package Length | 13.9 |
| Package Width | 12.9 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 1011-3628 |
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Features | Pre-Oiled |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Media Style | Pleated |
| Filter Shape | Tapered |
| Inside Diameter | 203,20 mm (8,00") |
| Inside Diameter Imperial | 8.00" |
| Inside Diameter Metric | 203.20 mm |
| Model | LA Choppers |
| Riding Style | Street |
| Style | Push-In |
| Type | Replacement |
| Unit of Measure | Each |