LA Choppers 1-1/4" Big Johnson FL Handlebar - Dimpled - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Improves the rider's overall body position
- Provides a more comfortable ride, is easier to steer and makes the bike feel 200 lb. (EU: 90,72 kg) lighter
- Will work with all stock cables, lines and controls
- Is a direct replacement for stock bars with a 1" (EU: 2,54 cm) riser clamp diameter
- Reduced reach and improved back position is provided by the 13" (EU: 33,02 cm) pullback
- A lower grip point helps relax the shoulders for added comfort
- An improved bar length helps increase the leverage, which makes the bike easier to steer
- Reduced or eliminated hand numbness comes from the realigned wrist position
- Will not interfere with stock mirrors
- Width 38" (EU: 96,52 cm), rise 5" (EU: 12,7 cm), pullback 13" (EU: 33,02 cm)
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | LA730301B |
|---|---|
| Package Height | 5.31 |
| Package Length | 35.9 |
| Package Width | 16.42 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-1255 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 5" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 5" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 13" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 5" |
| Style | Standard |
| Type/Bend | Big Johnson |
| Width Imperial | 38" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 1985 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1998 - 1999 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1994 - 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1996 - 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 1987 - 1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1986 - 2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1984 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 1989 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2006 - 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2012 - 2015 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 1986 - 1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1988 - 2015 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 1990 - 2015 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010 - 2015 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1994 - 1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 2005 - 2015 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 1984 - 1993 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1989 - 1995 | Harley-Davidson | FLTCU Tour Glide Ultra Classic |
| 1996 | Harley-Davidson | FLTCUI Tour Glide Ultra Classic |
| 1998 - 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1998 - 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1994 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
| 1996 | Harley-Davidson | Tour Glide Ultra Classic FLTCU |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].