LA Choppers 1-1/4" Big Johnson FL Handlebar - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Not for use with '14-'18 models with batwing fairings.
- Improves the rider's overall body position
- Provides a more comfortable ride, is easier to steer and makes the bike feel 200 lb. (EU: 90,72 kg) lighter
- Will work with all stock cables, lines and controls
- Is a direct replacement for stock bars with a 1" (EU: 2,54 cm) riser clamp diameter
- Reduced reach and improved back position is provided by the 13" (EU: 33,02 cm) pullback
- A lower grip point helps relax the shoulders for added comfort
- An improved bar length helps increase the leverage, which makes the bike easier to steer
- Reduced or eliminated hand numbness comes from the realigned wrist position
- Will not interfere with stock mirrors
- Width 38" (EU: 96,52 cm), rise 5" (EU: 12,7 cm), pullback 13" (EU: 33,02 cm)
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | LA730302 |
|---|---|
| Package Height | 5.25 |
| Package Length | 40.75 |
| Package Width | 16 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-2754 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 5" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 5" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 13" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 5" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Big Johnson |
| Width Imperial | 38" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2008 - 2020 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2008 - 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 - 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2015 - 2017 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2008 - 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].