Klock Werks Axle Kit - Flush Mount - Front - Black w/Black End Caps
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Made from stress-proof steel that is two to three times stronger than stock and is black-nitrate coated for superior corrosion resistance
- Easy installation and available to fit most models
- Hidden hardware makes for a custom look
- Stainless end caps for added longevity
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | KWS010610 |
|---|---|
| Package Height | 4.25 |
| Package Length | 16.75 |
| Package Width | 4.25 |
| Brand | Klock Werks |
| Parts Unlimited # | 0214-1984 |
| Axle Diameter | 25 mm (63/64") |
| Axle Diameter Imperial | 63/64" |
| Axle Diameter Metric | 25 mm |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Raw |
| Color/Finish | Black |
| Features | with Black End Caps |
| Material | Steel |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Type | Flush Mount |
| Unit of Measure | Kit |