Klock Werks Axle - Flush Mount - Front - Black - 1"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Made from stress-proof steel that is two to three times stronger than stock and is black-nitrate coated for superior corrosion resistance
- Easy installation and available to fit most models
- Hidden hardware makes for a custom look
- Stainless end caps for added longevity
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | KWS010611 |
|---|---|
| Package Height | 4.25 |
| Package Length | 16.75 |
| Package Width | 4.25 |
| Brand | Klock Werks |
| Parts Unlimited # | 0214-1985 |
| Axle Diameter | 25,4 mm (1") |
| Axle Diameter Imperial | 1" |
| Axle Diameter Metric | 25.4 mm |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Raw |
| Color/Finish | Black |
| Material | Steel |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Type | Flush Mount |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRSE3 Screamin Eagle Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRSEI Screamin Eagle Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRSEI2 Screamin Eagle Road King 2 |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2006 - 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2000 - 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
| 2007 | Harley-Davidson | Road King Police FLHP |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].