Drag Specialties Piston
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
Out of stock
Out of stock
- OEM quality cast aluminum alloy construction
- Some fitments feature pistons with a coating that extends piston life, reduces friction and allows for cooler running engines
- Ideal for OEM replacement
- Economical with great performance, all in one package
- Kits include two pistons, wrist pins and clips
- Accept OEM or Hastings rings (order separately)
| Package Height | 3.93 |
|---|---|
| Package Length | 7.87 |
| Package Width | 4.25 |
| Parts Unlimited # | DS-750700 |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Oversize - Imperial | Standard |
| Bore Size Imperial | 3.437" |
| Brand | Drag Specialties |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Piston Diameter Imperial | 3.437" |
| Piston Material | Aluminum |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length (in) | 3-31/32" |
| Unit of Measure | Pair |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1965 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Fat Bob FXEF |
| 1979 | Harley-Davidson | 1200 Low Rider FXS |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Super Glide FXE |
| 1958 - 1964 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1965 - 1980 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1949 | Harley-Davidson | FL |
| 1958 - 1964 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1970 - 1977 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1980 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1971 - 1978 | Harley-Davidson | FX Super Glide |
| 1974 - 1978 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1977 - 1978 | Harley-Davidson | FXS Low Rider |
| 1949 - 1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].