Drag Specialties Piston - Twin Cam
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
Out of stock
Out of stock
- OEM quality cast aluminum alloy construction
- Some fitments feature pistons with a coating that extends piston life, reduces friction and allows for cooler running engines
- Ideal for OEM replacement
- Economical with great performance, all in one package
- Kits include two pistons, wrist pins and clips
- Accept OEM or Hastings rings (order separately)
| Replaces Oem Part Numbers | 2198807 |
|---|---|
| Package Height | 4.37 |
| Package Length | 8.39 |
| Package Width | 4.69 |
| Parts Unlimited # | 0911-0019 |
| Bore - Oversize | +0,010" |
| Bore Oversize - Imperial | +0.010" |
| Bore Size Imperial | 3.760" |
| Brand | Drag Specialties |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Piston Diameter Imperial | 3.760" |
| Piston Material | Aluminum |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length (in) | 4-3/8" |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2007 - 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010 - 2011 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2008 - 2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2008 - 2009 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2008 - 2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2007 - 2013 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007 - 2013 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2008 - 2011 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2007 - 2009 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2007 - 2011 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2007 - 2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].