Drag Specialties 1-1/2" "Big" Buffalo Ape Hanger Bar - 18" - TBW - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Special risers required for all bars
- Designed for use with '96 and newer style controls and master cylinders
- For use with most '99-'19 Harley-Davidson models
- Made in the U.S.A.
| Package Height | 11 |
|---|---|
| Package Length | 42 |
| Package Width | 22.01 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-4303 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 10" |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 17-1/2" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Height Imperial | 18" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 9" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 18-1/2" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 40-1/2" |
| Unit of Measure | Each |