Drag Specialties 1-1/2" "Big" Buffalo Ape Hanger Bar - 16" - TBW - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Special risers required for all bars
- Designed for use with '96 and newer style controls and master cylinders
- For use with most '99-'19 Harley-Davidson models
- Made in the U.S.A.
| Package Height | 12 |
|---|---|
| Package Length | 45 |
| Package Width | 25.51 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-1252 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 10" |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 16" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/2" |
| Height Imperial | 16" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 10" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 16" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 41" |
| Unit of Measure | Each |