Trask 1-1/4" V-Line Handlebar - FLTR - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Seamless DOM mild steel construction with black powder coat or chrome finish
- All bars are drilled for internal wiring and notched for TBW
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | TM20205CH |
|---|---|
| Package Height | 12.5 |
| Package Length | 40.5 |
| Package Width | 12.26 |
| Brand | Trask |
| Parts Unlimited # | 0601-3055 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 7-1/2" |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 8-1/2" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 8-1/2" |
| Type/Bend | V-Line |
| Width Imperial | 37-1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2016 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].