Todd's Cycle Handlebar - 14" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Feature 1-1/4" diameter in the clamping area
- Work with the OEM riser and clamps; have the correct wire exit location
- Do not need to remove the stock pin in the OEM mount clamps; bars still have more than 35 degrees of adjustment
- Knurled clamping area
- Will work with hydraulic clutches
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 06013989 |
|---|---|
| Package Height | 12.3 |
| Package Length | 37.1 |
| Package Width | 19 |
| Brand | Todd's Cycle |
| Parts Unlimited # | 0601-3989 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 9" |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 14" |
| Features | Adjustable |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 32" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2020 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2016 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].