Todd's Cycle 1-1/4" Strip Handlebar - 20" Rise - Flat Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
- Polished welds
- Slotted for internal or external wiring
- Compatible with hydraulic clutch
- Work with heated grips
- Offer a clean line of sight to the stock mirrors
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 06013978 |
|---|---|
| Package Height | 10.3 |
| Package Length | 40.7 |
| Package Width | 21.2 |
| Brand | Todd's Cycle |
| Parts Unlimited # | 0601-3978 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Flat |
| Center Width Imperial | 9" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 20" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 20" |
| Type/Bend | Strip |
| Width Imperial | 35" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 1999 - 2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 1999 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1999 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 1999 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2005 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTSE CVO Softail Convertible |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTSE2 CVO Softail Convertible |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTSE3 CVO Softail Convertible |
| 2020 - 2022 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].