Saddlemen Step-Up Seat - Tuck-n-Roll - Nightster '22-'25
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- The ultimate performance riding seat
- GelCoreâ„¢ technology inside reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort
- Unique step design increases both comfort and control
- GelCoreâ„¢ reduces engine vibration by up to 50% and road impacts by 92%
- 5-1/2" lumbar support
- Made in the USA
| Vendor Part Number | 82211171 |
|---|---|
| Package Height | 11.5 |
| Package Length | 33.5 |
| Package Width | 15.5 |
| Brand | Saddlemen |
| Parts Unlimited # | 0804-0843 |
| Color Family | Black |
| Decoration | Tuck-n-Roll |
| Driver Seat Length Imperial | 13-1/2" |
| Driver Seat Width Imperial | 10" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Foam |
| Material | Saddlehydeâ„¢ |
| Model | Step-Up |
| Overall Seat Length Imperial | 30" |
| Passenger Seat Length Imperial | 15" |
| Passenger Seat Width Imperial | 7" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2022 - 2025 | Harley-Davidson | RH975 Nightster |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].