Saddlemen Seat - Profiler™ - Black - Smooth - FLH/FLT '97-'07
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore™ for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
- Matching luggage available sold separately.
| Vendor Part Number | 89707047 |
|---|---|
| Package Height | 10.5 |
| Package Length | 33.25 |
| Package Width | 18.5 |
| Brand | Saddlemen |
| Parts Unlimited # | 0801-1385 |
| Color Family | Black |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length Imperial | 17" |
| Driver Seat Width Imperial | 10" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Profiler™ |
| Passenger Seat Length Imperial | 13-1/2" |
| Passenger Seat Width Imperial | 5" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | One-Piece |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 1997 - 2007 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1997 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1997 - 2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1997 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1997 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 1997 - 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1997 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 1998 - 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].