No-mar Wheel Weights - Thick Spoke - 1.3 oz - 4 Pack
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
Out of stock
- Weights install using a stainless steel set screw which allows for exact positioning and unlimited re-use without the risk of spoke or wheel damage caused by conventional hammer-on weights
- Uniform diameter allows multiple weights to be stacked on a single spoke if necessary to achieve the most precise balance
- Weights attach directly to the spoke - not the spoke nut - so they can be used with conventional and outer-spoke wheels
- Precision CNC-machined re-useable spoke wheel weights
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | WTSPKTHK413 |
|---|---|
| Package Height | 0.8 |
| Package Length | 4.2 |
| Package Width | 3.8 |
| Brand | No-mar |
| Parts Unlimited # | 0365-0132 |
| Color/Finish | Silver |
| Features | For Spokes Up To 3/8" Thick |
| Riding Style | Street |
| Type | Thick Spoke |
| Weight Imperial | 1.3 oz |
| Weight Metric | 36.85 g |
| Unit of Measure | 4 Pack |