Mustang Studded Seat - FXST '06-'10
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
Out of stock
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Studded Naugahyde® cover is trimmed with conchos tied with leather
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 76401 |
|---|---|
| Package Height | 10.74 |
| Package Length | 32.12 |
| Package Width | 15.86 |
| Brand | Mustang |
| Parts Unlimited # | 0802-0327 |
| Color Family | Black |
| Cover Material | Naugahyde® |
| Decoration | Studded |
| Driver Seat Length Imperial | 14" |
| Driver Seat Width Imperial | 14" |
| Overall Seat Length Imperial | 29-1/4" |
| Passenger Seat Length Imperial | 12" |
| Passenger Seat Width Imperial | 8" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2007 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010 - 2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2006 - 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 - 2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].