Motion PRO Blackout Top Half Clutch Cable - -10-1/4"
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Replaces the top half of the clutch cable assembly
- Innovative design eliminates the unreliable plastic junction box parts and spring mechanism on OEM cables
- Elimination of plastic components provides improved feel, precision and rigidity
- Junction box and cover are machined from 6061-T6 aluminum with high quality black anodized finish
- Threaded adjuster provides precise and reliable cable adjustment
- Premium fittings with black finish enhance the look of blacked-out bikesPOM liner provides smoothness and reliability
- Longitudinally-wound black housing resists compression
- POM liner provides smoothness and reliability
| UPC | 06-2425 |
|---|---|
| Vendor Part Number | 062425 |
| Package Height | 1 |
| Package Length | 41.5 |
| Package Width | 2.25 |
| Brand | Motion PRO |
| Parts Unlimited # | 0652-3241 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Natural |
| Color/Finish | Black |
| Housing Length Imperial | 31.7" |
| Housing Length Metric | 80.5 cm |
| Housing Material | Vinyl |
| Riding Style | Street |
| Style | Compressionless (Longitudinally Wound) |
| Travel Imperial | 2.2" |
| Travel Metric | 56 mm |
| Type | Clutch |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2018 - 2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2018 - 2024 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2018 - 2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018 - 2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHFB Electra Glide Highway King |
| 2021 - 2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2021 - 2024 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2024 | Harley-Davidson | FLI Hydra-Glide Revival |
| 2021 - 2024 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2018 - 2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018 - 2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2021 - 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2021 - 2023 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2022 - 2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2021 - 2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2018 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2023 - 2024 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXDRS FXDR 114 |
| 2018 - 2019 | Harley-Davidson | FXFB Fat Bob 107 |
| 2018 - 2023 | Harley-Davidson | FXFBS Fat Bob 114 |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 - 2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022 - 2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022 - 2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXRST Low Rider El Diablo 117 |
| 2021 - 2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2022 - 2024 | Harley-Davidson | Road King Police FLHP |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].