Magnum Shielding 1-1/4" Viking Handlebar Installation Kit - 10" - Sterling Chromite II®
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- 10" kits do not include wiring extension, as stock wiring should work for most applications.
- The only complete handlebar kits with matching braided cables and brake lines that include Magnum Viking Handlebars
- Patented Viking handlebar internal design guarantees easy installation of complete wiring harnesses without taking away from the clean look of the peak
- Novel design creates enough room to allow the complete wiring harness with factory vinyl covering and the terminal connections, along with their respective shrink sleeve to easily pass through without chaffing
- Using a unique flaring process, the burr-free internal radius creates a generous pocket of additional clearance within the troublesome peak of the handlebar
- To make wiring installations even easier, Magnum preloads the bars with E-Z pull-thru plastic woven sleeving
- Insert the wiring harness into the sleeving and pull through; it's that simple
- Aggressive looking Viking handlebars are manufactured with the highest-quality construction, work with standard controls, including hydraulic clutch
- Each 1-1/4" diameter handlebar is CNC mandrel bent for an accurate fit, incorporates wrist angles for engineered riding comfort, has 1" diameter center sections, 3-1/2" on-center knurling and features machined control mounts (not swaged) and burr-free internal wiring holes and electronic control slots
- Kits include: Magnum Viking Handlebars, throttle and idle cables or Throttle-By-Wire extensions, clutch cable or hydraulic clutch line, brake lines, copper crush washers, hardware and any necessary switch or turn signal extensions
- All cables are a low-effort, high-efficiency design that meets or exceeds all OE specifications for fitment, construction and endurance
- U.S. Patent # 10,882,578
- Assembled in the U.S.A.
- Cable and line lengths are based on 2" risers, except for touring models
- Viking handlebars have a 1" diameter center section and fit 1" risers. Models originally equipped with handlebars larger than 1" will require changing the risers to a 1" ID version
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 38830410 |
|---|---|
| Package Height | 10 |
| Package Length | 39 |
| Package Width | 21.01 |
| Brand | Magnum Shielding |
| Parts Unlimited # | 0601-4403 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 12" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 10" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 10" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 10-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Bagger |
| Width Imperial | 32-1/4" |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2008 - 2020 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 - 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2020 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2008 - 2020 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2014 - 2020 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].