Magnum Shielding 1-1/4" Viking Handlebar - Bagger - 14" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Patented Viking Handlebar internal design guarantees easy installations of complete wiring harnesses
- Without taking away from the clean look of the peak, the novel design creates enough room to allow the complete wiring harness with factory vinyl covering and the terminal connections, along with their respective shrink sleeves, to easily pass through without chaffing
- Using a unique flaring process, the burr-free internal radius creates a generous pocket of additional clearance within the troublesome peak of the handlebar
- To make wiring installations even easier, Magnum preloads the bars with E-Z pull-thru plastic woven sleeving
- Aggressive looking Viking handlebars are manufactured with the highest-quality construction, work with standard controls, including hydraulic clutch
- Each 1-1/4" diameter handlebar is CNC mandrel bent for an accurate fit, incorporates wrist angles for engineered riding comfort, has 1" diameter center sections, 3-1/2" on-center knurling and features machined control mounts (not swaged) and burr-free internal wiring holes and electronic control slots
- Assembled in the U.S.A.
- Not for use with stock risers or handlebar clamp/gauge mount clamp on 883C and 1200C models.
- Viking handlebars have a 1" diameter center section and fit 1" risers. Models originally equipped with handlebars larger than 1" will require changing the risers to a 1" ID version.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 4HB0414 |
|---|---|
| Package Height | 9.8 |
| Package Length | 38.9 |
| Package Width | 21.11 |
| Brand | Magnum Shielding |
| Parts Unlimited # | 0601-4433 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 12" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Clamping Width Imperial | 3-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 14" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 14" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 10-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 35-1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 1996 - 2020 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 1996 - 2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1996 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 1996 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 - 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2020 - 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2010 - 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2022 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2006 - 2022 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2014 - 2022 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2010 - 2021 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXSE2 CVO Street Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHXSE3 CVO Street Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
| 2010 - 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2015 - 2022 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].