LA Choppers Ape Hanger Handlebar Kit - 13" - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
This product has been discontinued
Out of stock
Out of stock
- Take "cable calculation" headaches out of swapping handlebars
- Kits include LA Chopper's Twin Peaks touring handlebars along with the correct length clutch lines, brake lines and wire extensions you need so you can do a complete handlebar swap
- Stainless braided handlebar kits include handlebar, wire extensions, stainless braided clutch lines, brake lines, chrome "T" brake line junction, banjo bolts, fittings and copper crush washers
- Gloss black handlebar kits include handlebar wire extensions, stainless steel clutch lines and brake lines covered in a black smoke tinted coating with pure black fittings, black T-brake junction banjo bolts and copper crush washers
- For ABS models
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | LA7312KT163B |
|---|---|
| Package Height | 7.26 |
| Package Length | 36.96 |
| Package Width | 18.85 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-4061 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 12" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Gloss |
| End Rise Imperial | 13" |
| Features | For ABS Models |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Touring |
| Width Imperial | 35-1/2" |
| Unit of Measure | Kit |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2017 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2017 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2017 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].