LA Choppers 1-1/4" Twin Peaks Big Twin Handlebar - 13" - Flat Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- A new twist on the Ape Hanger handlebar
- Mitered top with a traditional two-bend bottom
- Drilled for internal wiring
- Notched for throttle-by-wire capability
- 3-1/2" on-center knurling
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock riser and handlebar clamp/gauge mount on XL 883/1200C models
- Accepts H-D OEM heated grips
| Vendor Part Number | LA736013M |
|---|---|
| Package Height | 7.2 |
| Package Length | 37.2 |
| Package Width | 18.91 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-3467 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Flat |
| Center Width Imperial | 9" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Clamping Width Imperial | 3-1/2" |
| Color/Finish | Flat |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 13" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 13" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Big Twin Peaks |
| Width Imperial | 33-1/2" |
| Unit of Measure | Each |