LA Choppers 1-1/4" Hefty Twin Peaks Handlebar - 13" - Stainless Steel
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Features 1-1/4" diameter in the clamping area
- Works with the OEM riser clamps; has the correct wire exit location
- Does not require removal of stock pin in OEM mount clamps; bar still has more than 35° of adjustment
- Works with hydraulic clutches
- Accepts H-D OEM heated grips.
| Vendor Part Number | LA731263SS |
|---|---|
| Package Height | 7.5 |
| Package Length | 37 |
| Package Width | 19 |
| Brand | LA Choppers |
| Parts Unlimited # | 0601-5408 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Polished |
| Center Width Imperial | 9" |
| Color/Finish | Polished |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 13" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Material | Stainless Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 13" |
| Type/Bend | Twin Peaks |
| Width Imperial | 34" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1998 - 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2020 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
| 2011 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2015 - 2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2012 - 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].