Khrome Werks 1" Handlebar - Replacement - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- 14-gauge steel tubing
- Made in the U.S.A.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Replaces Oem Part Numbers | 56569-86 |
|---|---|
| Vendor Part Number | 300032 |
| Package Height | 4.92 |
| Package Length | 33.7 |
| Package Width | 14.4 |
| Brand | Khrome Werks |
| Parts Unlimited # | 0601-0812 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 7-1/2" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 11-1/2" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Height Imperial | 11-1/2" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 11-1/2" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | OEM Replacement Bend |
| Width Imperial | 31-1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 1987 - 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1988 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 1990 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2002 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].