Khrome Werks 1" Handlebar - Drag XL - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Diamond-knurled for 3-1/2" on-center risers; not notched for electronic throttle control.
- Will not fit '15-'18 Road Glide models.
- 14-gauge steel tubing
- Made in the U.S.A.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 300800 |
|---|---|
| Package Height | 3.7 |
| Package Length | 30.43 |
| Package Width | 9.25 |
| Brand | Khrome Werks |
| Parts Unlimited # | 0601-1692 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 4-3/4" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 4-3/4" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Height Imperial | 4-3/4" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 5" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 4-3/4" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | XLS |
| Width Imperial | 27-1/4" |
| Unit of Measure | Each |