Khrome Werks 1" Handlebar - Ape Hanger - 18" - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- 14-gauge steel tubing
- Made in the U.S.A.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 300023 |
|---|---|
| Package Height | 7.6 |
| Package Length | 36.3 |
| Package Width | 18.7 |
| Brand | Khrome Werks |
| Parts Unlimited # | 0601-0811 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 8" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 15-1/2" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Height Imperial | 18" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 18" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 35-1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1997 - 2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2005 - 2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001 - 2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 1988 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001 - 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTSSE2 Screamin Eagle Softail Springer |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTSSE3 CVO Softail Springer |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].