Khrome Werks 1" 2+2 Custom Sweeper Handlebar - Narrow - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- 2" taller than current +2" Sweeper bars
- The throttle grip end is notched and the bar is milled for internal wiring to accommodate the electronic throttle control sensor unit (can also be used on pre-2008 models)
- Cable changes may be required; wire extension for the ETC may or may not be needed
- Dimpled and knurled
- Made in the U.S.A.
| Vendor Part Number | 300520 |
|---|---|
| Package Height | 6.5 |
| Package Length | 35 |
| Package Width | 18 |
| Brand | Khrome Werks |
| Parts Unlimited # | 0601-6246 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 12" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 13-1/2" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 7-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Plus 2’s |
| Width Imperial | 31-3/4" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 1995 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic EFI FLHTCI |
| 1982 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 1995 - 2021 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1983 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2000 - 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 1983 - 1985 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 1982 - 1985 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1994 - 2020 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRSE3 Screamin Eagle Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRSEI Screamin Eagle Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRSEI2 Screamin Eagle Road King 2 |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2017 - 2020 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 1982 - 1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1986 - 2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1983 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 1989 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1995 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 - 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2020 - 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2003 - 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2010 - 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2022 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 1984 - 1985 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
| 2006 - 2021 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2014 - 2021 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2010 - 2021 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXSE2 CVO Street Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHXSE3 CVO Street Glide |
| 2010 - 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 1995 - 1997 | Harley-Davidson | Road King Classic EFI FLHRC |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 1995 - 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].