ITP Tire - Versa Cross V3 - Front/Rear - 33x10R20 - 8 Ply
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Shoulder lugs enhanced with contour changes and channel cuts promote ease of steering on low profile sizes and increases traction in slick and rutted conditions
- Additional channel cuts improve traction on slick rock and in wet, muddy conditions
- Super-deep rim guard designed to protect the rim lip on styled aftermarket wheels
- Reinforced belts provide increased traction and improved puncture resistance
- Tough Tread” rubber compound protects against cuts, chips and tread wear
- Increased sidewall strength offers superior stability and puncture protection
- Additional channel cuts in tread face lugs increase biting edges
- Excellent for hard pack to intermediate terrain
- Not certified for use on public roads (NHS)
- 3/4" lug depth with center lug channels
- Made in U.S.A.
- UTV tire
| Vendor Part Number | 6P1377 |
|---|---|
| Package Height | 11.25 |
| Package Length | 33.5 |
| Package Width | 33.5 |
| Brand | ITP |
| Parts Unlimited # | 0320-1153 |
| Construction | R (Radial) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6.5" |
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Riding Style | UTV |
| Rim Diameter | 20" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Hard Surface |
| Tire Diameter | 33" |
| Tire Size | 33x10R20 |
| Tread Depth Imperial | 3/4" |
| Tread Pattern/Model | Versa Cross V3 |
| Tube Type | Tubeless |
| Width | 10" |
| Unit of Measure | Each |