ITP Tire - Terracross R/T - Rear - 26x10R14 - 6 Ply
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Extreme Duty construction translates into an extra sidewall ply along with increased sidewall and tread rubber thickness for even better puncture protection
- Features exceptional traction and flotation due to interlocking non-directional tread pattern and wide footprint
- Special rubber compound is constructed of an extended-wear formula for incredibly long tread life
- Wraparound shoulder lugs protect sidewall and offer great traction when riding on rutted trails
- Radial construction makes for better control and smoother riding
- Not certified for use on public roads (NHS)
- Non-directional tread pattern
- Made in the U.S.A.
- Tubeless (TL)
- 6-ply rating
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Vendor Part Number | 6EE4831 |
|---|---|
| Package Height | 11.1 |
| Package Length | 24.3 |
| Package Width | 24.3 |
| Brand | ITP |
| Parts Unlimited # | 0320-0916 |
| Construction | R (Radial) |
| Load/Speed-Index | 55M |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Rear |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Riding Style | UTV |
| Rim Diameter | 14" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Trail |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Size | 26x10R14 |
| Tread Depth Imperial | 27/32" |
| Tread Pattern/Model | Terracross R/T |
| Tube Type | Tubeless |
| Width | 10" |
| Unit of Measure | Each |