EBC Organic Brake Pads - FA78
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Organic brake pads feature aramid fibers; these are man made high-performance fibers used widely for their light weight, high strength, abrasion resistance and thermal stability
- Aramid fibers have high strength to-weight, thermal stability and abrasion resistance to provide advantages over cheaper steel fiber-based products
| UPC | 840655078852 |
|---|---|
| Vendor Part Number | FA78 |
| Package Height | 0.55 |
| Package Length | 6.65 |
| Package Width | 5.35 |
| Brand | EBC |
| Parts Unlimited # | FA78 |
| Length Imperial | 2-59/64" |
| Length Metric | 74.2 mm |
| Material | Aramid Fiber |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
| Style | FA Series |
| Thickness Imperial | 15/32" |
| Thickness Metric | 12 mm |
| Type | Organic Base |
| Unit of Measure | Set of 2 |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1986 - 1987 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1984 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1985 | Harley-Davidson | FXEF Fat Bob |
| 1987 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1982 - 1987 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1985 - 1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1984 - 1987 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1983 - 1987 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1985 | Harley-Davidson | FXSB Low Rider - Belt |
| 1984 - 1987 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1986 - 1987 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1983 - 1984 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1987 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1982 - 1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 1982 - 1985 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1986 - 1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1986 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1986 - 1987 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1982 - 1985 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1983 - 1985 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
| 1983 - 1984 | Harley-Davidson | XR1000 |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].