EBC Organic Brake Pads - FA640
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Organic brake pads feature aramid fibers; these are man made high-performance fibers used widely for their light weight, high strength, abrasion resistance and thermal stability
- Aramid fibers have high strength to-weight, thermal stability and abrasion resistance to provide advantages over cheaper steel fiber-based products
| UPC | 5050953634604 |
|---|---|
| Replaces Oem Part Numbers | 41300004 |
| Vendor Part Number | FA640 |
| Package Height | 0.4 |
| Package Length | 6.8 |
| Package Width | 5.5 |
| Brand | EBC |
| Parts Unlimited # | 1720-0467 |
| Length Imperial | 4-41/64" |
| Length Metric | 117.9 mm |
| Material | Aramid Fiber |
| Mounting Position | Front Left |
| Riding Style | Street |
| Style | FA Series |
| Thickness Imperial | 23/64" |
| Thickness Metric | 9.25 mm |
| Type | Organic Base |
| Unit of Measure | Set of 2 |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 - 2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2014 - 2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2016 - 2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2018 - 2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2014 - 2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2014 - 2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2014 - 2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2018 - 2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2014 - 2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2014 - 2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].