EBC Organic Brake Pads - FA387
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Organic brake pads feature aramid fibers; these are man made high-performance fibers used widely for their light weight, high strength, abrasion resistance and thermal stability
- Aramid fibers have high strength to-weight, thermal stability and abrasion resistance to provide advantages over cheaper steel fiber-based products
| UPC | 840655077183 |
|---|---|
| Replaces Oem Part Numbers | 4283604 |
| Vendor Part Number | FA387 |
| Package Height | 0.47 |
| Package Length | 6.73 |
| Package Width | 5.35 |
| Brand | EBC |
| Parts Unlimited # | 1720-0020 |
| Length Imperial | 3-27/64" |
| Length Metric | 87 mm |
| Material | Aramid Fiber |
| Mounting Position | Rear Left |
| Riding Style | Street |
| Style | FA Series |
| Thickness Imperial | 1/4" |
| Thickness Metric | 6.45 mm |
| Type | Organic Base |
| Unit of Measure | Set of 2 |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2019 - 2020 | Harley-Davidson | FXDRS FXDR 114 |
| 2004 - 2013 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006 - 2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2007 - 2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2004 - 2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2012 - 2013 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2010 - 2013 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2004 - 2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2004 - 2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005 - 2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2005 - 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].