EBC Organic Brake Pads - FA409
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Organic brake pads feature aramid fibers; these are man made high-performance fibers used widely for their light weight, high strength, abrasion resistance and thermal stability
- Aramid fibers have high strength to-weight, thermal stability and abrasion resistance to provide advantages over cheaper steel fiber-based products
| UPC | 847943014820 |
|---|---|
| Replaces Oem Part Numbers | 4185408,4285006A,4285006B,4289706,4289706A,4289708 |
| Vendor Part Number | FA409 |
| Package Height | 0.35 |
| Package Length | 6.73 |
| Package Width | 5.47 |
| Brand | EBC |
| Parts Unlimited # | 1722-0603 |
| Length Imperial | 3-5/8" |
| Length Metric | 91.95 mm |
| Material | Aramid Fiber |
| Mounting Position | Front Left |
| Riding Style | Street |
| Style | FA Series |
| Thickness Imperial | 9/32" |
| Thickness Metric | 7.05 mm |
| Type | Organic Base |
| Unit of Measure | Set of 2 |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2008 - 2021 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2021 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide Revival |
| 2008 - 2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2017 - 2023 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2008 - 2021 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2021 - 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2010 - 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2008 - 2023 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2014 - 2023 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2010 - 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXSE2 CVO Street Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHXSE3 CVO Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
| 2010 - 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2008 - 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2020 - 2021 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2011 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 - 2023 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2015 - 2023 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 - 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2022 - 2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2022 - 2024 | Harley-Davidson | RH975 Nightster |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2006 | Harley-Davidson | VRSCA V-Rod |
| 2007 - 2010 | Harley-Davidson | VRSCAW V-Rod |
| 2006 - 2008 | Harley-Davidson | VRSCD Night Rod |
| 2012 | Harley-Davidson | VRSCDX ANN V-Rod Anniversary Edition |
| 2007 - 2017 | Harley-Davidson | VRSCDX Night Rod Special |
| 2009 - 2017 | Harley-Davidson | VRSCF V-Rod Muscle |
| 2006 - 2007 | Harley-Davidson | VRSCR Street Rod |
| 2006 | Harley-Davidson | VRSCSE2 Screamin Eagle V-Rod 2 |
| 2007 | Harley-Davidson | VRSCX Screamin Eagle V-Rod |
| 2006 | Harley-Davidson | VRXSE Screamin Eagle Destroyer |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].