Eastern Motorcycle Parts Spacer - Hub Plate/Rotor - Front
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- High-quality steel construction, .050" thick
- Used to center the rotor in the caliper
- With 5/16" bolt holes
- Made in the U.S.A.
| Replaces Oem Part Numbers | 43359-84 |
|---|---|
| Vendor Part Number | 420107 |
| Package Height | 0.06 |
| Package Length | 4.6 |
| Package Width | 4.6 |
| Brand | Eastern Motorcycle Parts |
| Parts Unlimited # | 0213-0559 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Raw |
| Color/Finish | Silver |
| Compatibility | OEM Compatible |
| Inside Diameter | 53,98 mm (2-1/8") |
| Inside Diameter Imperial | 2-1/8" |
| Inside Diameter Metric | 53.98 mm |
| Material | Steel |
| Mounting Position | Front |
| Outside Diameter | 11,11 cm (4-3/8") |
| Outside Diameter Imperial | 4-3/8" |
| Outside Diameter Metric | 11.11 cm |
| Riding Style | Street |
| Type | Rotor |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1995 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic EFI FLHTCI |
| 1995 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1984 - 1995 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 1984 - 1985 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1984 - 1985 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1994 - 1995 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1987 - 1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1986 - 1995 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1984 - 1995 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1989 - 1995 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1995 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 1984 - 1985 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
| 1986 - 1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1988 - 1995 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1990 - 1995 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1994 - 1995 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1984 - 1993 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1989 - 1995 | Harley-Davidson | FLTCU Tour Glide Ultra Classic |
| 1995 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1992 | Harley-Davidson | FXDB-D Dyna Glide Daytona |
| 1991 | Harley-Davidson | FXDB-S Dyna Glide Sturgis |
| 1992 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 1993 - 1995 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1995 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1993 - 1995 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1984 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1985 | Harley-Davidson | FXEF Fat Bob |
| 1987 - 1994 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1986 - 1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1985 - 1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1984 - 1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1990 - 1993 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1986 - 1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1984 - 1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1984 - 1985 | Harley-Davidson | FXSB Low Rider - Belt |
| 1984 - 1995 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1986 - 1995 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1988 - 1995 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1984 - 1986 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1989 - 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1995 | Harley-Davidson | Road King Classic EFI FLHRC |
| 1995 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1986 - 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 1985 | Harley-Davidson | Super Glide 80 FXE |
| 1994 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
| 1984 - 1986 | Harley-Davidson | Tour Glide FLT |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].