Eastern Motorcycle Parts Axle Sleeve Nut - Rear - '36-'57 Harley-Davidson
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Made in the U.S.A.
- Zinc plated
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Replaces Oem Part Numbers | 8095A |
|---|---|
| Vendor Part Number | A8095 |
| Package Height | 0.44 |
| Package Length | 1.77 |
| Package Width | 1.55 |
| Brand | Eastern Motorcycle Parts |
| Parts Unlimited # | 0214-0771 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Zinc |
| Color/Finish | Zinc |
| Compatibility | OEM Compatible |
| Inside Diameter | 9,53 mm (3/8") |
| Inside Diameter Imperial | 3/8" |
| Inside Diameter Metric | 9.53 mm |
| Mounting Position | Rear |
| Outside Diameter | 34,93 mm (1-3/8") |
| Outside Diameter Imperial | 1-3/8" |
| Outside Diameter Metric | 34.93 mm |
| Riding Style | Street |
| Thread Size | 1"- 20 |
| Type | Axle Sleeve |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1936 - 1952 | Harley-Davidson | EL |
| 1948 | Harley-Davidson | FL |
| 1953 - 1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1949 - 1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1941 - 1947 | Harley-Davidson | Knucklehead FL |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].