Drag Specialties Rear Saddlebag Bars - Chrome - Touring
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Made from 1.25" diameter steel tubing
- Made in the U.S.A.
- Not for use with saddlebag rails.
- Rear Saddlebag bars will fit '04-'13 FLTR/X models if used with Saddlebag Support Brackets (sold separately).
| Package Height | 8.57 |
|---|---|
| Package Length | 18.4 |
| Package Width | 16.67 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0506-0789 |
| Color/Finish | Chrome |
| Diameter | 31,8 mm (1-1/4") |
| Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Diameter Metric | 31.8 mm |
| Material | Steel |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
| Type | Saddlebag |
| Unit of Measure | Pair |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2014 - 2021 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2017 - 2021 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2014 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 - 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2014 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2020 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 - 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].