Drag Specialties Piston
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
Out of stock
Out of stock
Out of stock
- OEM quality cast aluminum alloy construction
- Some fitments feature pistons with a coating that extends piston life, reduces friction and allows for cooler running engines
- Ideal for OEM replacement
- Economical with great performance, all in one package
- Kits include two pistons, wrist pins and clips
- Accept OEM or Hastings rings (order separately)
| Package Height | 4.75 |
|---|---|
| Package Length | 8.5 |
| Package Width | 4.5 |
| Parts Unlimited # | DS-750720 |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Oversize - Imperial | Standard |
| Bore Size Imperial | 3.498" |
| Brand | Drag Specialties |
| Compression Ratio | 8.0:1 |
| Piston Diameter Imperial | 3.498" |
| Piston Material | Aluminum |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length (in) | 4-1/4" |
| Unit of Measure | Pair |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1981 - 1982 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide FLH |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Heritage FLH |
| 1983 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1978 - 1984 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1980 - 1982 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1983 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1984 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
| 1980 - 1983 | Harley-Davidson | FLT Tour Glide |
| 1981 - 1983 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1980 - 1982 | Harley-Davidson | FXB Sturgis |
| 1983 | Harley-Davidson | FXDG Disc Glide |
| 1981 - 1984 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1981 | Harley-Davidson | FXEF Fat Bob |
| 1982 - 1983 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1983 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1980 - 1982 | Harley-Davidson | FXS Low Rider |
| 1983 - 1984 | Harley-Davidson | FXSB Low Rider - Belt |
| 1980 - 1984 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | Fat Bob FXEF |
| 1979 | Harley-Davidson | Low Rider FXS |
| 1979 - 1980 | Harley-Davidson | Super Glide 80 FXE |
| 1982 - 1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 1980 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].