Drag Specialties Kickstand - Chrome - 1" Under Stock
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Replaces OEM kickstands perfectly
- Under stock length kickstands are for bikes with lowered suspension
- Kickstand measurements given are the center portion between the foot and the centerline of the upper pivot.
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Package Height | 2 |
|---|---|
| Package Length | 9.25 |
| Package Width | 6 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0510-0529 |
| Color/Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Size | Shortens 25,4 mm (1") |
| Size Imperial | Shortens 1" |
| Size Metric | Shortens 25.4 mm |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2019 - 2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2019 - 2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2019 - 2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2019 - 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].