Drag Specialties Kickstand Bumper - 1" Frame-Mount
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
Out of stock
- Rubber kickstand bumper clips to the round frame tube under the primary cover
- Great for custom applications
This product can expose you to chemicals, including chromium, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Replaces Oem Part Numbers | 50059-85 |
|---|---|
| Package Height | 0.92 |
| Package Length | 4.7 |
| Package Width | 3.41 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0510-0334 |
| Color/Finish | Black |
| Material | Rubber |
| Mounting Style | Clamp-On |
| Riding Style | Street |
| Size | 25 mm (1") |
| Size Apparel | 25 mm (1") |
| Size Imperial | 1" |
| Size Metric | 25 mm |
| Type | Kickstand |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1995 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic EFI FLHTCI |
| 1995 - 2000 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1985 - 2000 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 2000 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 1985 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1998 - 2000 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1994 - 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 - 2000 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1996 - 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1987 - 1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1986 - 2000 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1985 - 2000 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1996 - 2000 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 1989 - 1997 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1995 - 2000 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 1985 - 1993 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1989 - 1995 | Harley-Davidson | FLTCU Tour Glide Ultra Classic |
| 1996 | Harley-Davidson | FLTCUI Tour Glide Ultra Classic |
| 1998 - 2000 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 - 2000 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 1998 - 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1994 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
| 1985 - 1986 | Harley-Davidson | Tour Glide FLT |
| 1996 | Harley-Davidson | Tour Glide Ultra Classic FLTCU |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].