Drag Specialties Handlebar - Buffalo - Bagger Ape - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- The ultimate 1-1/4" diameter handlebar, designed for maximum comfort
- 1" diameter in clamping area
- Slotted and notched for Throttle-By-Wire options
- Standard bars have 3-1/2" on-center knurling to prevent movement
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
- Compatible with hydraulic clutch controls.
| Package Height | 12.5 |
|---|---|
| Package Length | 40 |
| Package Width | 16 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-4255 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Clamping Width Imperial | 5-1/4" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/4" |
| Height Imperial | 9-1/2" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 8" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 9" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Buffalo |
| Width Imperial | 34-1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 1965 - 1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 1981 - 1982 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 1965 - 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide FLH |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Heritage FLH |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide Sport FLHS |
| 1970 - 1985 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1979 - 1981 | Harley-Davidson | FLHC Electra Glide Classic |
| 1965 | Harley-Davidson | FLHFB |
| 1994 - 2019 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1996 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 - 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRSE3 Screamin Eagle Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRSEI Screamin Eagle Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRSEI2 Screamin Eagle Road King 2 |
| 2004 - 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2017 - 2019 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 1980 - 1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1980 - 1983 | Harley-Davidson | FLT Tour Glide |
| 1981 - 1993 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1989 - 1995 | Harley-Davidson | FLTCU Tour Glide Ultra Classic |
| 1996 | Harley-Davidson | FLTCUI Tour Glide Ultra Classic |
| 1998 - 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 - 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
| 2011 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 - 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2015 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2012 - 2019 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 1995 - 1997 | Harley-Davidson | Road King Classic EFI FLHRC |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 1995 - 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1980 - 1994 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
| 1984 - 1986 | Harley-Davidson | Tour Glide FLT |
| 1996 | Harley-Davidson | Tour Glide Ultra Classic FLTCU |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].