Drag Specialties 1" Touring Handlebar - Ape Hanger - 16" - TBW - Black
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- When using these TBW handlebars on a metric motorcycle, you must order TBW plug #0634-0331 or 0601-2828 (sold separately).
- Notched for electronic throttle control
- Drilled for internal wiring
- Made in the U.S.A.
| Package Height | 7.87 |
|---|---|
| Package Length | 33.89 |
| Package Width | 17.44 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-1223 |
| Color Family | Black |
| Base Finish | Gloss |
| Center Width Imperial | 8" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 16" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Height Imperial | 16" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 32" |
| Unit of Measure | Each |
| YEAR | MAKE | MODEL |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2008 - 2020 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2008 - 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2012 - 2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2011 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2011 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2011 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2011 - 2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2014 - 2015 | Harley-Davidson | FLSTNSE CVO Softail Deluxe |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTSE2 CVO Softail Convertible |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTSE3 CVO Softail Convertible |
| 2008 - 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2011 - 2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2013 - 2017 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
| 2013 - 2014 | Harley-Davidson | FXSBSE CVO Breakout |
| 2016 - 2017 | Harley-Davidson | FXSE CVO Pro Street Breakout |
| 2009 - 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2011 - 2012 | Harley-Davidson | Softail Standard EFI FXSTI |
Fitment Disclosure
For reference only, please consult your owner’s manual to confirm your fitment.
General Safety Warning
Failure to follow the manufacturer's recommendations and requirements can cause product failure resulting in serious injury or death. While effort has been taken to collect accurate fitment information, 43 Moto accepts no liability for loss or damage resulting from errors or omissions. If you believe any of the information provided is erroneous, please email [email protected].