Drag Specialties 1" Handlebar - Ape Hanger - 18" - Chrome
STILL NOT SURE ABOUT FITMENT?
LET US HELP
- Not slotted or notched for throttle-by-wire (TBW) applications.
- When using these TBW handlebars on a metric motorcycle, you must order TBW plug #0634-0331 or 0601-2828 (sold separately).
- Seamless steel tubing
- Wide variety of bends so you get that just-right fit and feel
- Made in the U.S.A.
| Package Height | 7.7 |
|---|---|
| Package Length | 33.4 |
| Package Width | 18.9 |
| Brand | Drag Specialties |
| Parts Unlimited # | 0601-0028 |
| Color Family | Silver |
| Base Finish | Chrome |
| Center Width Imperial | 8" |
| Clamping Diameter Imperial | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Controls Diameter Imperial | 1" |
| End Rise Imperial | 16" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Handlebar Diameter Imperial | 1" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep Imperial | 6" |
| Riding Style | Street |
| Rise Imperial | 18" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width Imperial | 32" |
| Unit of Measure | Each |